Menu Zavřeno

Slezská lilie 2021: jeden z prvních letošních festivalů pod širým nebem

Benefiční festival Slezská lilie letos proběhne ve dnech 12. a 13. června nově v areálu Charity sv. Alexandra v Ostravě – Kunčičkách a tradičně již také v kostele sv. Antonína z Padovy tamtéž.

Po dvou letech tak můžeme opět ochutnat festival pod širým nebem, a to přímo v unikátním prostředí bývalého dolu Alexandr. Vzhledem k trvajícím opatřením bude program přenášen živě prostřednictvím televize Noe. Podle aktuálního rozvolňování bude umožněn vstup maximálnímu povolenému počtu diváků. Festival je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje, Nadace ČEZ, Statutárního města Ostrava, městského obvodu Slezská Ostrava a Biskupství ostravsko – opavského.

V sobotu 12. června od 20 hodin se můžeme těšit na koncert k 20. výročí Charity sv. Alexandra, kde vystoupí skupina Hradišťan společně s písničkářem Pavlem Helanem. Jedná se o poměrně neobvyklé spojení ojedinělého hudebního seskupení pod vedením Jiřího Pavlici s písničkářem Pavlem Helanem, který vnáší vítr do plachtoví.

Sobotní večer bude ve 22:30 završen koncertem chval skupiny Mercedes-Band, která (tehdy ještě s původním názvem Přyvozacy) vznikla začátkem roku 1999 při farnosti Ostrava-Přívoz. Jejich hudba je převážně cílena na hudební modlitby, mše a večery chval a je inspirována styly jazz-funk a worship.

V neděli 13. června proběhne v 10 hodin v kostele sv Antonína z Padovy mše svatá, jejíž hudební část obstará ostravská schola No Problema.

Od 20 hodin se pak v areálu Charity sv. Alexandra uskuteční komponovaný benefiční koncert „Vstaň a choď“ (pro diváky na místě i televizi Noe moderuje o. Marián Pospěcha). „Vstaň a choď“ není jen motto letošního festivalu reflektující stav společnosti po snad již končící pandemii včetně potřeby duševně, duchovně i fyzicky opět povstat, ale také název spolku*, pro který je určena benefice tohoto komponovaného nedělního večera, v jehož průběhu posupně vystoupí:

Jiří Krhut (živě)

Jeho domovskou scénou se stal Klub Heligonka, kde se v roce 2016 se poprvé objevil v Kabaretu Bo po boku Jaromíra Nohavici. Od roku 2020 měl v Heligonce vlastní pořad s názvem Varieté Krhut. Na konci roku 2020 vydal Jiří spolu s hercem Štěpánem Kozubem album s názvem Prásknu bičem.

Michal Šupák (online)

Český klavírista, skladatel a hudební producent oceněný titulem Pianista roku 2014, věnující se současně několika žánrovým liniím.

Lake Malawi (živě)

Indie-popová kapela, kterou v roce 2013 založil Albert Černý. Od té doby stihla kapela odehrát na 400 vystoupení nejen po ČR, ale po celé Evropě. Za jeden z posledních úspěchů lze považovat 11. místo ve finále soutěže Eurovision Song Contest 2019 v Tel-Avivu. Alberta mohou znát televizní diváci jako účastníka právě probíhající televizní hudebně – zábavné soutěže.

Ewa Farna (online)

Ewu Farnou objevil ve 13 letech producent Lešek Wronka. V roce 2010 vyhrála Ewa cenu Anděl v kategorii Zpěvačka roku.
V září 2020 vyšla Ewě zatím její poslední písnička „Kočky“, kterou přezpívala v jiném aranžmá společně s Vojtou Dykem
a kapelou B-Side Band.

Markéta Konvičková s kapelou (živě)

Poprvé na sebe upozornila jako finalistka soutěže Česko Slovenská SuperStar, kde se probojovala až do nejlepší desítky.
V listopadu 2010 se Markéta stala objevem roku v anketě Český Slavík Mattoni a také vítězem kategorie objev roku
v Hudebních cenách Óčka. Od té doby vydala Markéta Konvičková další tři alba a po prodělání vážné nemoci moderuje
od ledna 2021 ostravskou mutaci pořadu Sama doma.

* Spolek Vstaň a choď je dle slov jeho zakladatelů Boží dílem, které pomáhá vytvářet mosty mezi „jezdícími“
a „chodícími“ (více na www.vstanachod.cz).